UKBFF Event Archive

South Coast Championships 2009

Venue: The Guild Hall, Portsmouth

  • Juniors U21 Yrs
  • 1st Jordan Peters (Cheetahs Gym, Hove)
  • 2nd Christopher Pniewski (Pinks Gym, Hastings)
  • Intermediates U80kg
  • 1st Simon Stone (Body Tone, Weston-Super-Mare)
  • 2nd Keith Hughes (Atlas Gym, Wolverhampton)
  • 3rd Oviam Monzeer (Cheetahs Gym, Hove)
  • Intermediates U90kg
  • 1st Darren Crocker (Rochester Health Club, Rochester)
  • 2nd John Grigg (Sports Centre, Basingstoke)
  • 3rd Dominic Gifford (Cloud 9, Isle Of Wight)
  • Intermediates Over 90kg
  • 1st Judah Jackson (AtlasGym,Wolverhampton)
  • 2nd Rob Jones (Fitness First, Bristol)
  • 3rd Periklis Theodoridis (Physique Warehouse, W. Molsey)
  • Body Fitness
  • 1st Lesley Rothera (Cheetahs Gym, Hove)
  • 2nd Francesca Giacomini (Francesca's Pilates, London)
  • 3rd Wendy Hollis (Ministry of Muscle, Aylesford)
  • Seniors Over 40
  • 1st Mark Palfery (Foundation Fitness, Camberley)
  • 2nd David Mckessy (Next Generation, Ipswich)
  • 3rd Peter Beddoe (JJB Gym, Methyr Tydfil)
  • Seniors Over 50
  • 1st Alan Dean (City Fitness, Melksham)
  • 2nd Shane Kelly (Fitness First, Portsmouth)
  • 3rd Kevin Hopwood (Foundry Gym, Bognor)
  • Fitness
  • Amanda Grant (Trimwise, Southampton)
  • Classic
  • 1st David Baker (Bob Prowse, Maidstone)
  • 2nd Gavin Sutherland (Cheetahs Gym, Hove)
  • 3rd Rob Brice (Ministry Of Muscle, Kent)
  • Under 70kg
  • 1st Karl Tibbett (Cloud Nine, Isle Of Wight)
  • 2nd Mark Deane (Cheetahs Gym, Hove)
  • 3rd Dave Thomas (Iron Works, Swindon)
  • Under 80kg
  • 1st Adam Allcott (Atlas Gym, Wolverhampton)
  • 2nd Kris Piotrowski (New Forest Gym, Crawley)
  • Under 90kg
  • 1st Tom Blackman (LA Gym, Bristol)
  • 2nd James Room (Atlas Gym, Wolverhampton)
  • 3rd Daren Oram (City Fitness, Melksham)
  • Ladies Under 55kg
  • 1st Rene Campbell (Cheetahs, Hove)
  • 2nd Caroline Williams (First Class Gym, Bridgend)
  • 3rd Sue Kennedy (Zeus, Hastings)
  • Under 100kg
  • 1st Dotun Diya (Muscleworks, London)
  • 2nd Bradley Burrows (Empire Sports, Bristol)
  • 3rd Dan Parker (Cloud 9, Isle of Wight)
  • Over 100kg
  • 1st Marek Zajvald (FX Gym, Croydon)
  • 2nd Robert Burton (Physique Warehouse, Hampton Court)
  • 3rd Simon Timpson (Cheetahs, Hove) Judah Jackson
  • Overall Winner
  • Judah Jackson